אדגר ברונפמן ז"ל

אדגר ברונפמן ז"ל

אדגר ברונפמן ז"ל, מייסד התוכנית

אדגר מ' ברונפמן (2013-1929) הוא מייסדה של תכנית "עמיתי ברונפמן", איש עסקים מצליח (מנכ"ל חברת "סיגראם"), מדינאי ומנהיג יהודי (נשיא הקונגרס היהודי העולמי) ופילנתרופ פורץ דרך בחינוך יהודי פלורליסטי.
ברונפמן נולד במונטריאול, קנדה, נכד למהגרים יהודיים מרוסיה שהגיעו לצפון אמריקה בחיפוש אחר חיים טובים יותר. הוא גדל בבית יהודי גאה, שבו אביו סם ברונפמן בנה עסקים משגשגים והיה מן המנהיגים הבולטים של יהדות קנדה. ברונפמן פעל כל ימיו למען מטרות יהודיות, החל מימי כינונה של מדינת ישראל ועד פעילותו לגילוי האמת על חשבונות הבנק השוויצריים של קרבנות השואה. ואולם למסע היהודי האישי שלו הוא יצא רק בגיל שישים, כשהחל לפעול למען יהדות רוסיה בברית המועצות לשעבר.
ברונפמן היה המנכ"ל של חברת "סיגראם", והרחיב את עסקי משפחת ברונפמן מקנדה לארצות הברית ומשם לרחבי העולם. כאיש עסקים בעל שם עולמי פעל ברונפמן לטובת הקהילה היהודית מעבר למסך הברזל וברחבי העולם. משנת 1981 כיהן ברונפמן כנשיא הקונגרס היהודי העולמי, שבו שימש יושב ראש במשך יותר מעשרים שנים. כמדינאי המוביל של הקהילות היהודיות ברחבי העולם נשא ונתן ברונפמן עם ראשי ממשלות ישראל, ייצג את הקהילה היהודית מול הממשל הקומוניסטי למען אסירי ציון ויציאת יהודים מברית המועצות, פעל לחשיפת הפושע הנאצי קורט ולדהיים ולגילוי האמת בסוגיית החשבונות השוויצריים של קרבנות השואה.
אדגר ברונפמן היה נדבן ופילנתרופ פורץ דרך, ואף התחייב לפני מותו להעניק את רוב כספו לצדקה במסגרת התחייבות גייטס-באפט. עבודתו הפילנתרופית נעשתה דרך קרן סמואל ברונפמן, שממשיכה לפעול בצורה שמשקפת את אהבתו לעם היהודי ואת מחויבותו לעורר השראה בצעירים יהודיים ולחולל תחייה של החיים היהודיים באופן פלורליסטי.
אדגר ברונפמן היה היושב ראש המייסד של הִלֵל: המרכז לחיים יהודיים בקמפוס תנועה המקיימת חיים יהודיים באוניברסיטאות ברחבי ארצות הברית, דרום אמריקה, אירופה וישראל, והמייסד של אתרי האינטרנט הפלורליסטיים My Jewish Learning ו-Kveller.
את תכנית עמיתי ברונפמן יזם וייסד אדגר ברונפמן בשנת 1987. חזונו היה לחנך קבוצה מגוונת של צעירים יהודיים, שיראו את היהדות דרך עדשה רחבה יותר מנקודת המבט האישית שלהם. הוא קיווה לייסד שדרה מנהיגותית של צעירים בעלי גישה פלורליסטית וערכית ןליצור קהילה שתהווה פורום שבו הם יוכלו לשוחח, ללמוד יחד ולפעול להשגת עולם טוב יותר.
במילותיו הוא, ברונפמן ראה בעמיתי ברונפמן הזדמנות ליהודים צעירים "להעמיק את הבנתם לגבי מורכבות העולם היהודי על מנת שיוכלו לצאת אל העולם באופן שתהיה להם השפעה נאורה, מושכלת ומחויבת רגשית על העתיד היהודי ועל העולם כולו". אנו אסירי תודה על תפקידו של אדגר ברונפמן בחיינו, ומוצאים נחמה בידיעה שהוא הפיק שמחה רבה וסיפוק רב מקהילת עמיתי ברונפמן.

אדגר ברונפמן נפטר בשיבה טובה בגיל 84, מוקף במשפחתו ואוהביו.
תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

סרטון הוקרה לאדגר ברונפמן

שמעון פרס בהוקרה לאדגר ברונפמן