עמיתים > שאלות נפוצות

יש לכם שאלה? הנה תשובות לכמה מן השאלות השכיחות ביותר שאנו מקבלים ממועמדים או מהורים. אם לא מצאתם תשובה לשאלתכם אתם מוזמנים ליצור קשר

 

מה אנו מחפשים?

זה לא כל כך מסובך: אנו מחפשים בני נוער עם סקרנות חברתית ותרבותית, כאלה ששואלים שאלות נוקבות על עצמם אבל גם רגישים לסביבה שלהם. אנו מחפשים בני נוער אינטלקטואליים, כאלה שיהיו מסוגלים ליצור אמירה שונה ומעניינת. אם מעניין אתכם להיחשף לעולמות השונים מכם בזמן שאתם עדיין בודקים מי אתם בדיוק – כדאי שתגישו מועמדות.

כמה משתתפים יש בתכנית?

לתכנית נבחרים מדי שנה 20 עמיתות ועמיתים בכיתה י"א.

האם אני צריך להיות דתי/ה או חילוני/ה כדי להגיש מועמדות?

זה ממש לא משנה לנו: התכנית היא תכנית מעורבת, שמשתתפים בה בני נוער מכל גווני הקשת. הלימוד וההיכרות שבתכנית הם ממקום חוקר, מעמיק ושואל שאלות.

ומה בנוגע לכשרות ?

בשל אופייה של התכנית ובשל הכבוד שהיא רוחשת לכל המשתתפים בה, אנו מקפידים מאוד על כשרות.

האם בתכנית יש קוד לבוש?

אפשר בהחלט להתלבש כמו שאתםן נוהגים ונוהגות להתלבש לבית הספר.

איך משלבים את התוכנית עם הלימודים בתיכון?

שאלה חשובה ואחראית מאוד: במהלך השנה של כיתה י"א מפסידים עד 4 ימי לימודים. במהלך השנה של כיתה י"ב העמיתים מפסידים בדרך כלל בין שמונה לתשעה ימי לימוד לאורך השנה; בין ארבעה לחמישה ימים מתוכם מוקצים לנסיעה לארצות הברית ומאושרים בידי משרד החינוך. פרט לאלה, שאר הימים הנותרים מפוזרים על פני השנה כדי למנוע הפסד ניכר של ימי לימודים בתקופה מסוימת. אנו עושה מאמצים רבים כדי לערוך את הסמינרים בסמוך למועדי חופשות וחגים, על מנת שתהיה פגיעה מעטה ככל האפשר בימי הלימודים. במקרה של צורך מיוחד אפשר תמיד לפנות אלינו.

מה עם הקורונה?

אנחנו מאמינים מאוד במפגש אנושי פתוח ומעמיק, לכן בבסיסה התכנית מבוססת על סמינרים בהם כל הקבוצה מתכנסת ביחד. בתקופה זו אנחנו פועלים כדי לייצר לקבוצה שתתהווה את החויה הכי שלמה וטובה שאפשר, תוך שמירה על המגבלות ובהתאם לנהלים. אנחנו רואים חשיבות עליונה בשמירה על בריאות ובטיחות המשתתפים, ופועלים בליווי צמוד של מומחית לבריאות הציבור שמסייעת לנו בתהיליכי קבלת החלטות.

אנחנו מתחייבים לעשות את מירב המאמצים ולהשקיע משאבים בגיבוש פתרונות יצירתיים כדי לאפשר חוויה משמעותית. התנסינו בכך כבר במחזור העמיתים האחרון ואנו ממישיכים להשתכלל כל הזמן. אם יש לך חששות אם יש לך חששות, שאלות או צרכים מיוחדים, נשמח לדבר איתך על זה בוואטסאפ – אנחנו זמינים.

אני מאוד פעילה בתנועת נוער, איך משלבים את הפעילות בתנועה עם התכנית?

רבים מהעמיתים שלנו פעילים ופעילות בתנועות נוער (ובכלל, בעלי עיסוקים רבים ומגוונים)  ומצליחים לשלב בין הפעילויות השונות. לפעמים הדבר דורש מאמץ ותכנון, אך בהחלט אפשרי. חשוב לציין כי הנוכחות בכל הסמינרים, מתחילתם ועד סופם, הינה חובה.

מהו תהליך המיון והקבלה לתכנית?

באתר עצמו ישנם שלושה שלבים: 1. פרטים אישיים; 2. שלב של חיבורים ושל שאלות עומק; 3. צירוף המלצה. הסבר על כל שלב אפשר למצוא באתר ותמיד ניתן לפנות אלינו במקרה הצורך.

הטפסים נקראים על ידי צוות המיון, ומתוכם מי שנמצא מתאים נבחר להגיע לראיונות (ייתכן שהשנה הראיונות יערכו באופן וירטואלי, בהתאם להנחיות) מתוך הראיונות בונים קבוצה של עשרים עמיתים ועמיתות.

נשמע תהליך ארוך, אני לא יודעת אם שווה להשקיע את הזמן אם אני בעצם לא בטוחה אם אתקבל 

למה לא בעצם? לעתים קרובות אנחנו מקבלים תגובות גם מבני נוער שלא התקבלו לבסוף לתכנית.  שזה היה תהליך מרתק בו למדו על עצמם לא מעט. אז יאללה – זרקו חכה אל הים. מה יש לכםן להפסיד? מקסימום תתקבלו.

אז מה בעצם עושים בתכנית?

התכנית מורכבת משמונה סמינרים, סה"כ 42 ימי סמינר. הסמינר הראשון מתקיים באפריל בכיתה י"א והאחרון בפברואר בכיתה י"ב. תוכלו ללמוד עוד על הסמינרים כאן ולדפדף בעמוד הפייסבוק שלנו כדי לראות תמונות מסמינרים לאורך השנים. אולם, התכנית היא הרבה יותר משמונת הסמינרים האלה: בין המפגשים המתוכננים נוצרים הרבה מאוד קשרים, שיחות ומפגשים לא מתוכננים. בסיומה של התכנית העמיתות והעמיתים מצטרפים לקהילת הבוגרים של עמיתי ברונפמן, המונה למעלה -400 בוגרים בישראל ולמעלה מ-1,000 בעולם כולו. תכנית הבוגרים ממשיכה ללוות את בוגריה באירועים מיוחדים, בתמיכה בפרוייקטים של בוגרים באמצעות קרן יזמות הבוגרים, בשיחות עם אנשי צוות ועוד.

קהילת בוגרים? נשמע מעניין. אפשר לשמוע על זה עוד?

קהילת הבוגרים מונהגת על ידי ועד הבוגרים וצוות התכנית. ישנם אירועים המתקיימים מדי שנה: שבת בוגרים משותפת לחמשת המחזורים הצעירים של התכנית, "תוצרת בוגרת" – אירוע בו הבוגרים והבוגרות מציגים דברים מעניינים מחייהם האישיים (למשל – סרטים של בוגרי התכנית, מחקרים באקדמיה, סיפורים אישיים ועוד), נקודת מבט – מפגשים אינטימיים סביב נושאי עניין מגוונים (הבחירות בארה"ב, מגדר, נקודות מבט על הסכסוך הישראלי פלסטיני ועוד). קהילת הבוגרים מהווה גם רשת קשרים בין בוגרים צעירים למבוגרים: למשל, מפגש "תפיסת כיוון" בין בוגרים רק השתחררו לבוגרים מבוגרים יותר לשיחה על מסלולי החיים המקצועיים אותם בחרו, וגם בין קהילת הבוגרים הישראלים לקהילת הבוגרים האמריקנית.

איך התכנית האמריקנית קשורה לתכנית הישראלית?

במקביל לתכנית הישראלית, ישנה תכנית אמריקנית ובה 26 עמיתים ועמיתות, גם הם בכיתה י"א. העמיתים מגיעים לתכנית קיץ בת 5 שבועות בישראל. בין שתי הקבוצות מתקיימים שני מפגשים: מפגש קיץ בישראל ומפגש חורף בארה"ב. במסגרת קהילת הבוגרים ממשיכים להתקיים קשרים בין הבוגרים הישראלים לבוגרים האמריקנים.

אוקיי, כמה זה יעלה לי?

התכנית היא תכנית מלגה עבור העמיתים הנבחרים. לכן, כל מה שכלול בה, לרבות הסמינרים והנסיעה לארצות הברית, ממומן באופן מלא על תכנית עמיתי ברונפמן. הדבר היחיד שאנו דורשים מן העמיתים בתמורה היא ההתחייבות להשתתפות מלאה בתכנית – פיזית ורעיונית.